makaleler

Mesele "Baba Olmak" Değil, "Babalık Yapabilmek"

İyi bir baba sadece çocuğun maddi ihtiyaçlarını karşılamaz. Çünkü, çocukların asıl istedikleri sevgi ve ilgidir.

 

Yapılan çeşitli araştırmalar, her ne kadar babalık rolü anlayışında bir değişim yaşandığını gösterse de erkeklerin yüzde 20-25’i babalığı, meslekleri ve aileleri arasında bir denge bulmaya çalışarak yaşıyor. Kadınlar biyolojik yapıları, beyinleri, üreme organları ile anneliğe hazırdır. Ancak babalar aynı biyolojik donanımda değildir. İki haftalık loğusa annelerle yapılmış bir çalışmada; anneler çocuklarına baktıklarında, beyinlerinde hangi sistemlerin çalıştığı gözlenmiştir. Buna göre en fazla çalışan bölgelerinin genellikle endişe, kaygı ve risk saptamayla ilgili beyin bölgeleri olduğu saptanmıştır. Yani annelerin koruyuculuğu, hassasiyeti, kolaycılığı sanki beyinlerinde programlanmış durumda.

 

Aynı çalışmada  erkeklere bakınca, beyinlerinde faaliyet gösteren bölgelerin endişe ve kaygı ile ilgili bölgeler olmadığı, sadece bebeğe öylece baktıkları görülmüş. Ancak  bu durum erkeklerde de altı ay sonra değişiyor. Özellikle çocuğuyla daha çok zaman geçiren kişilerde babalık rolü yerleşmeye başlıyor. Yani babalık, çocuğu kucağa alır almaz hissedilen bir duygu değil, geliştirilen bir duygu daha çok. DBE Çocuk ve Genç Psikologu Şeyda Özdalga bu konuda şöyle diyor. “Erkekler, çabucak babalık rolüne ısınabilmeleri için; ilk etapta hamilelik süreçlerini eşleriyle paylaşmalı, dayanma kapasitelerine göre doğum anında eşlerinin yanında olmalıdırlar. Doğumdan sonra çocuğun günlük işleriyle uğraşma sürelerini artırmalı, altını değiştirmeli, banyosunu yaptırmalı, mamasını yedirmeli, uyutmaya yardımcı olmalıdırlar.” diyor ve ekliyor. Bu süreç, adeta sizinle çocuğunuz arasında gelişecek sağlam ilişkinin temelleridir.

 

Çocukla kurulan ilişki için asıl belirleyici olan; ne kadar iyi değerlendirildiği ve yoğunluğudur.Bir adam Bir bebek blogunun kurucusu ve bir baba olan Cesur Doruk, bu konuda, “bir baba, emzirmek dışında çocuğa her şekilde ve en iyi şekilde bakabilir.” diyerek görüşlerini bildiriyor. Ayrıca şunları ekliyor, “Annelik bebeğin doğumu ile beraber içgüdüsel olarak kazanılan birşey ama babalık öyle değil, sonradan öğreniliyor. Bu işi ne kadar iyi öğrenirseniz o kadar iyi baba oluyorsunuz.” diyerek  babalığın öğrenilebilecek bir süreç olduğunu belirtiyor.

 

Babaların yapması gerekenleri şöyle özetliyor Şeyda Özdalga:

 

İlk öncelik çocuğun duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Duygusal ihtiyaç çocuğunuzu sevdiğinizi söylemek, bakışınızla, sarılarak, şakalaşarak sevginizi somutlaştırmaktır. Onların yaşamlarına ilgi duyduğunuzu göstermek, kendilerini değerli, güvenlikte olduklarını hissettirecektir.

 

Kendi gününüzü paylaşmak, onun yaşadıklarını yargılamadan, yorumlamadan dinlemek hem ilişkinizi geliştirecek hem de günlük stresinizi atmanıza yardımcı olacaktır. Çok işinizin olduğu durumlarda çağın teknolojik olanaklarından da yararlanarak telefonlaşabilir ya da MSN ile chat yapabilirsiniz.

 

Onların arkadaşlarını, arkadaşlıktaki becerilerini, iletişimlerini gözlemlemelisiniz. Ev içinde satranç, tavla gibi ikili oyunlar, kitap okuma, tartışma, dans etme, yemek yapmak,  şakalaşma gibi alternatifleri çoğaltılabilirsiniz. Ev dışında ise çocuğunuzla yemeğe, balık tutmaya, maça gidebilir, bisiklete binebilir, arabayla gezip günlük alışverişi beraber yapabilir, ortak sanat, müzik kurslarına katılabilirsiniz.

 

Çocuğunuzla ayrıca teknik ve mekanik konulardaki bilgilerinizi paylaşabilir ve ona öğretebilirsiniz. Baba olmak her zaman eğlenceli bir arkadaş olmak demek değildir. Sınırlar koyma konusunda açık, tutarlı ve kararlı olmalısınız. Bu konuda çocuğunuzun annesiyle ortak bir tavır içinde olmalısınız. Çocuğun isteklerine saygı duymak gerekir. Onun sizden farklı olduğunu ve onun da kendi kararları olabileceğini unutmayın. Devamlı onun yanlışlarını düzeltmekten vazgeçin ve daha anlayışlı, destekleyici, cesaretlendirici ve takdir edici olun.

 

Babaların hatası

 

Çocuğunuz üstünde otorite kurmaya kalkmayın.Unutmayın ki, çocuğu otorite değil sevgi şekillendirecektir. Disiplin vermek için sevgiyi yok sayamazsınız. Onun saygısını kazanmalısınız ki sizin doğrularınızı kabul etsin.

 

Aradaki dengeyi çok iyi sağlamalısınız. Bunun için çocuğunuzla konuşun ve onunla daha çok zaman geçirin.  Ona güvendiğinizi, onunla ilgilendiğinizi ve onu sevdiğinizi gösterin. Dinlenmek için de  belli bir süreye ihtiyacınız olduğunu söylerseniz, hem hazzı ertelemeyi öğretmiş  hem de gerginliğinizi azaltıp doğru yaklaşım zamanında birlikte olabilmeyi sağlamış olursunuz. Psikolog Şeyda Özdalga, bunlar için istese de zaman ayıramayacağını düşünen, çok çalışıp, işleri yoğun olan babalar için, doğru zamanlama ve tercihlerle yaratılan ilişkinin keyfinin en güzel manevi başarı ve tatmini duyacaklarını söylüyor. Mesele ‘baba olmak’ değil, ‘babalık yapabilmek’...

 

Womenist Dergisi

Web Tasarım - Zoom Medya