makaleler

Baba olmaya hazır mısınız?

Aileye yeni bir bireyin katılımıyla başlayan babalık keyfi, sorumlulukları da beraberinde getiriyor. Baba olmaya karar vermeden önce bebek bakımının getireceği sorunları gözden geçirmekte fayda var.

 

DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü'nden uzman psikolog Şeyda Özdalga baba olmanın zorluklarıyla ilgili sorularımızı yanıtladı. 

 

Baba olmaya nasıl hazırlanır?

 

Araştırmalar her ne kadar babalık rolü anlayışında değişim yaşandığını gösterse de erkeklerin %20-25'nin babalık meslek ve aile arasında denge bulmaya çalışarak yaşadıklarını gösteriyor. Kadınlar biyolojik yapıları, beyinleri ve üreme organlarıyla anneliğe hazır oluyor. Babalarsa aynı biyolojik donanıma sahip değil. İki haftalık lohusa annelerle yapılan çalışmalarda onların çocuklarına baktıkları zaman, beyinlerinde en fazla endişe, kaygı ve risk saptamıyla ilgili bölgelerin çalıştığı gözlendi. Yani annelerin koruyuculuğu ve hassasiyeti sanki beyinlerinde programlıyor. 

 

Aynı çalışmalarda incelenen erkeklerinse çocuklarına baktıklarında beyinlerinin endişe ve kaygı bölgelerinin sinyal vermediği görüldü. Ancak bu durum erkeklerde altı ay sonra değişmeye başlıyor. Özellikle çocuğuyla daha çok zaman geçiren bakımını yapan kişilerde babalık rolü yerleşiyor. Yani babalık çocuğunu kucağına alır almaz hissedilen bir duygu değil, geliştirilen bir duygu.

 

Hürriyet 27.06.2011

Web Tasarım - Zoom Medya